• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stočarstvo?što i kako početi?

  • Temu pokrenuo nasafarma
  • Datum prvog posta
S

sliptop

Guest
nasafarma kaže:
Što se tiće koza to je definitivno francuska alpina. I sanska koza bi došla u obzir, ja sam imao alpine i kolko čujem vičina se odlučuje za njih. Najboje da ih uzmeš nakon što se ojare, tako da nemaš problema sa jarenjem dok si još početnik.Koze se obično jare u drugom mjesecu. Ako si kratak sa novcima, a netrebaju ti jarići ove godine jeftinije češ proči da uzmeš kozu kada odvoje jariće od nje, a to ti je mjesec dva od jarenja zavisi tko kako radi. Ako ti se ne žuri da ove godine imaš mlijeko najbolje bi ti bilo da uzmeš male tek rođene jariće. Njih ti prodaju ljudi koji se profesionalno bave kozjim sirom ili mlijekom. Takve jariće odgojiš zamjenskim mlijekom na dudu i tako dobiješ životinju koja ti je skroz privržena tebi. To ti je dosta važno jer vjerojatno si čuo da je koze teško držati, da su zeznute i sl. To je točno koza je jako temperamentna životinja da nekazem "zaje.." i ako te posreči da uzmeš neku takvu (a vjerojatnost je velika) zagorčati će ti život jedna koza.

hvala lijepo, onda bi bilo najbolje jarice, daj misamo napisi, to zamjensko mlijeko kolikko ga treba na dan te jel to upovno kravlje ili
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
nasafarma kaže:
Moj ti je savjet da uzmeš svega po malo kao nekad na seoskom domačinstvima i vidiš što ti se sviđa i splati a što ne. Domaću perad, jaja i slično uvjek možeš prodati. Bitno ti je da nađeš krug kupaca koji vole domaču hranu i spremni su je platiti više nego u "Konzumu",a takvih ima. Ja od takvih živim, prodajem im sir a kupili bi bilo što da im donesem samo da je "domaće". Naravno takvim kupcima se moraš prikazati u dobrom svjetlu. Da sve radiš s puno ljubavi, po mogučnosti da je hrana ekološka (namoraš imati službeno eko markicu) i sl.Na taj način možeš pristojno zaraditi za obitelj, možda i više nego da imaš farmu koza.

ovdje se u potpunosti slažem.ovu godinu sam išel sa malim količinama i interesa ima i kaj je naj bitnje odmah dobiš novce nemoraš čekat.jest da je ljepše kad prodaš 20kom kokoši,odojaka,pajceka neke veče novce dobiš na hrpi.
al dobro je i ovak.
kaj se tiče eko proizvodnje hrane jest da su prinosi nešto manji al nemre sve bit idealno.
 
N

nasafarma

Guest
To je specijalno zamjensko mlijeko za janjce i jariće proizvođač je "Sano" (taj sam ja koristio, a možda ima i neki drugi) i na vreći ti sve piše. Nemoj da ti neko uvali mlijeko za teliće i da ti kaže da je to isto samo da napraviš jači omjer.Tako se radilo dok nije bilo orginalnog mlijeka ali su janjci i jarići znali krepavat.
 
D

dariohac

Guest
nasafarma kaže:
To je specijalno zamjensko mlijeko za janjce i jariće proizvođač je "Sano" (taj sam ja koristio, a možda ima i neki drugi) i na vreći ti sve piše. Nemoj da ti neko uvali mlijeko za teliće i da ti kaže da je to isto samo da napraviš jači omjer.Tako se radilo dok nije bilo orginalnog mlijeka ali su janjci i jarići znali krepavat.
kasnim sa odgovorom imam problema sa lozinkama stalno, iznad sam odgovorio sa starog racuna, hvala na odgovoru, evo ja sam vec nasao i kozu zenina strina ima koze i sada ce se uskoro jariti pa tako da cu od njih uzeti i malo jeftinije dobiti.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ja sam čuo da je potražnja za janjcima i da sve ode samo tako, samo ne znam baš puno o ovcama.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
nasafarma kaže:
To je specijalno zamjensko mlijeko za janjce i jariće proizvođač je "Sano" (taj sam ja koristio, a možda ima i neki drugi) i na vreći ti sve piše. Nemoj da ti neko uvali mlijeko za teliće i da ti kaže da je to isto samo da napraviš jači omjer.Tako se radilo dok nije bilo orginalnog mlijeka ali su janjci i jarići znali krepavat.

Punac mi ima ovce, sinoc mu je jedna ovca ojanjila 3,a po nesreci vime u te ovce je 50 % osteceno ( mislim doji samo na jednu sisu), posto ja imam ovog mlijeka u prahu za teliće, da li da to dajemo janjcima malima i u kom omjeru ili da kupujemo neko posebno.


a po pitanju pocetnika, stocara, tema je ko stvorena za mene...praticu je jer sam pocetnik i to onaj totalni.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Mi imamo tak po malo od svega, uglavnom za vlastite potrebe, al razmišljam da ostavimo jedno 6 krmača što bi pokrilo godišnje da imamo svaki mjesec odojke bar računam tako, pa napravit jednu web stranicu i predstaviti se kao ekološki proizvođač hrane, usput hranit i piliće, ne previše tek za prodaju na kućnom pragu, ne znam koliko bi trebalo hrane za ovih 6 krmača jer nemamo previše zemlje, a zaboravih da imamo i voćnjak jabuka koji bi idućih godina trebao dati puni rod, pa lošom jabukom možemo pajceke hraniti, a dobru prodati. Sve to fino zvuči, ali je u našim uvjetima dosta teško pretvoriti u praksu međutim nadam se da ćemo ulaskom u EU biti traženi kao proizvođači ekološke hrane ili se varam?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kada udemo u EU,tad si konkurencija onima u Francuskoj i onima u Španjolskoj tj. oni su konkurencija tebi. (kako zelis)
Tada je trziste slobodno,otvoreno. To ce za neke biti jako dobro.
Zelim ti svu srecu da imas sto bolju i kvalitetniju ekolosku proizvodnju,pa se mozda i proguras u izvoz!

A sto se tice teme :supz: :supz:
 
N

nasafarma

Guest
Emy kaže:
nasafarma kaže:
To je specijalno zamjensko mlijeko za janjce i jariće proizvođač je "Sano" (taj sam ja koristio, a možda ima i neki drugi) i na vreći ti sve piše. Nemoj da ti neko uvali mlijeko za teliće i da ti kaže da je to isto samo da napraviš jači omjer.Tako se radilo dok nije bilo orginalnog mlijeka ali su janjci i jarići znali krepavat.

Punac mi ima ovce, sinoc mu je jedna ovca ojanjila 3,a po nesreci vime u te ovce je 50 % osteceno ( mislim doji samo na jednu sisu), posto ja imam ovog mlijeka u prahu za teliće, da li da to dajemo janjcima malima i u kom omjeru ili da kupujemo neko posebno.


a po pitanju pocetnika, stocara, tema je ko stvorena za mene...praticu je jer sam pocetnik i to onaj totalni.

Ja nikada nisam hranio jariće sa zamjenskim za telece ali neki moji kolege jesu (konkretno janjce) i neki su im krepavali. Ja ti predlažem da kupiš "Sano" zamjenicu baš za janjce/jariće
 
N

nasafarma

Guest
Što se tiće ekološkog uzgoja,to nije baš jednostavno i uglavnom se ne preporučuje početnicima. Vjerojatno znate da za ekološki uzgoj treba registracija i nazor. Što znači kompletno sve od hrane, držanja, njege, sve treba biti bez kemije. U eko proizvodnji zabranjeni su antibiotici i mnogi drugi ljekovi tako da uzgoj mora biti bezprekoran kako nebi došlo do oboljenja.Po principu "bolje sprečiti nego lječiti". Ono što mene još uvijek drži u konvencionalnom uzgoju je to što u eko uzgoju i sva hrana za stoku treba biti eko.Što znaći da bi sam trebao sijati eko kukuruz, zob i ostalo. Kukuruz kada se uzgaja u eko proizvodnji jako je skup,(traži puno gnojiva i to u nekoliko faza rasta biljke).
Moja je težnja svakako eko proizvodnja ali se početnicima preporučuje početi sa konvencionalnim uzgojem pa polako prelaziti na eko.
Ono što bi ja preporučijo je držati sa onoga "domača hrana" a ne odma eko.Naziv domaće naši kupci vole i poznaju, a to im znaći da stoka nije uzgajana na velikim farmama koje izgledaju kao "tvornice za proizvodnju životinja"gdje se životinje hrane raznim industriskim koncentratima koji su puni tko zna ćega, a sve u svrhu maksimalne proizvodnje i maksimalnog profita. "Proizvoditi "domaću hranu" ne znaći i "držati se onoga kako su radili naši djedovi" treba učiti, pratiti literaturu i istraživanja stručnjaka i onda to ukomponirati u vlastiti uzgoj. Ja konkretno ne stavljam nikakvu kemiju u zemlju(umjetna gnojiva,pesticidi, fungicidi i sl), trudim se da koncentrate radim sam (nekad ih i kupom ali pazim koje)a ako mi se neka životinja razboli koristim sve ljekove koje mi veterinar kaže (uključijući i antibiotike)jer mi je prije svega stalo da se životinja oporavi. Uostalom tako postupam i prema svojoj djeci, prvo čajevi i limun, a ako nejde ljekovi, pa neću valjda djetetu ne dati lijek zato što "to nije prirodno".
Mislim da je najvažnije o svemu dobro razmisliti a ne povoditi se za bilo kakvim trendovima, profesionalnim preporukama, smjernicama Eu ili sl.
 
H

Helena

Guest
nasafarma kaže:
Što se tiće ekološkog uzgoja,to nije baš jednostavno i uglavnom se ne preporučuje početnicima. Vjerojatno znate da za ekološki uzgoj treba registracija i nazor. Što znači kompletno sve od hrane, držanja, njege, sve treba biti bez kemije. U eko proizvodnji zabranjeni su antibiotici i mnogi drugi ljekovi tako da uzgoj mora biti bezprekoran kako nebi došlo do oboljenja.Po principu "bolje sprečiti nego lječiti". Ono što mene još uvijek drži u konvencionalnom uzgoju je to što u eko uzgoju i sva hrana za stoku treba biti eko.Što znaći da bi sam trebao sijati eko kukuruz, zob i ostalo. Kukuruz kada se uzgaja u eko proizvodnji jako je skup,(traži puno gnojiva i to u nekoliko faza rasta biljke).
Moja je težnja svakako eko proizvodnja ali se početnicima preporučuje početi sa konvencionalnim uzgojem pa polako prelaziti na eko.
Ono što bi ja preporučijo je držati sa onoga "domača hrana" a ne odma eko.Naziv domaće naši kupci vole i poznaju, a to im znaći da stoka nije uzgajana na velikim farmama koje izgledaju kao "tvornice za proizvodnju životinja"gdje se životinje hrane raznim industriskim koncentratima koji su puni tko zna ćega, a sve u svrhu maksimalne proizvodnje i maksimalnog profita. "Proizvoditi "domaću hranu" ne znaći i "držati se onoga kako su radili naši djedovi" treba učiti, pratiti literaturu i istraživanja stručnjaka i onda to ukomponirati u vlastiti uzgoj. Ja konkretno ne stavljam nikakvu kemiju u zemlju(umjetna gnojiva,pesticidi, fungicidi i sl), trudim se da koncentrate radim sam (nekad ih i kupom ali pazim koje)a ako mi se neka životinja razboli koristim sve ljekove koje mi veterinar kaže (uključijući i antibiotike)jer mi je prije svega stalo da se životinja oporavi. Uostalom tako postupam i prema svojoj djeci, prvo čajevi i limun, a ako nejde ljekovi, pa neću valjda djetetu ne dati lijek zato što "to nije prirodno".
Mislim da je najvažnije o svemu dobro razmisliti a ne povoditi se za bilo kakvim trendovima, profesionalnim preporukama, smjernicama Eu ili sl.
Kad pročitam sve što si napisao dođem do zaključka da 90% Bosanske poljoprivrdne proizvodnje možemo svrstati u eko proizvodnju .Ali ulaskom Velikih trgovačkih centara , tipa Konzum ,itd .Moje eko uzgojeno tele od 150 kg nema svrhu jer konzum nudi mljeveno , meso i bilo kakvo drugo meso po upola cijene nego lokalni mesari koji kupuju od mene .Pitam se gdje su lokalni mesari u svoj toj priči ,gdje sam ja ,i kako KONKURIRATI ,jedino na kućnom pragu ,ali sa cijelokupnom ponudom tipa "seoski turizam "a to opet iziskuje znatna finacijska sredstva.Jeli normalno da kila mesa u nekom trgovačkom centru manje vrijedi od WC papira ...... :twisted:
 
T

trecedoba

Guest
Potpuno se slažem sa tobom.I ja sam počeo sa malom proizvodnjom, ustvari tek se pripremam, ali mislim da bi bil dobro da se mi mali "domači" proizvođaći nekako udružimo oko prodaje naših domaćih proizvoda , pa da nam bude lakše.Inaće meso u velikim trgovačkim lancima je očajno.Ne bih ga kupio ni za kakve pare.Nije bolje niti sa ostalim proizvodima.Ja se spremam imati malo janjaca, kokoši, piliča, koju kozu, proizvoditi pekmez i đemove na starinski način i to sve ručno , onako kako su radile naše bake na selu, bez ikakvih konzervansa.Također imam i veliki vrt pa ću praviti i kiselinu kao što su krastavci, paprika, cikla i.t.d. ali u malim količinama dok vidim što će ići najbolje.Primam svaki dobar savjet.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
drmr kaže:
Kada udemo u EU,tad si konkurencija onima u Francuskoj i onima u Španjolskoj tj. oni su konkurencija tebi. (kako zelis)
Tada je trziste slobodno,otvoreno. To ce za neke biti jako dobro.
Zelim ti svu srecu da imas sto bolju i kvalitetniju ekolosku proizvodnju,pa se mozda i proguras u izvoz!

A sto se tice teme :supz: :supz:

Nije mi cilj izvoz nego da se kod nas počne cijeniti ekološka hrana, a čujem da se to u EU cijeni pa kad preuzmemo njihove zakone... Mi njima ne možemo konkurirati u običnoj proizvodnji nigdje i preplaviti će nas roba iz EU, po meni jedino nam ekološka proizvodnja preostaje.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Gustavo kaže:
drmr kaže:
Kada udemo u EU,tad si konkurencija onima u Francuskoj i onima u Španjolskoj tj. oni su konkurencija tebi. (kako zelis)
Tada je trziste slobodno,otvoreno. To ce za neke biti jako dobro.
Zelim ti svu srecu da imas sto bolju i kvalitetniju ekolosku proizvodnju,pa se mozda i proguras u izvoz!

A sto se tice teme :supz: :supz:

Nije mi cilj izvoz nego da se kod nas počne cijeniti ekološka hrana, a čujem da se to u EU cijeni pa kad preuzmemo njihove zakone... Mi njima ne možemo konkurirati u običnoj proizvodnji nigdje i preplaviti će nas roba iz EU, po meni jedino nam ekološka proizvodnja preostaje.

Pa to je to, još naći potrošače putem nekog oblika seoskog turizma što je u biti najteži posao jer kod nas je taj oblik turizma u pelenama.
 
F

FrankSinatra

Guest
trecedoba kaže:
Potpuno se slažem sa tobom.I ja sam počeo sa malom proizvodnjom, ustvari tek se pripremam, ali mislim da bi bil dobro da se mi mali "domači" proizvođaći nekako udružimo oko prodaje naših domaćih proizvoda , pa da nam bude lakše.Inaće meso u velikim trgovačkim lancima je očajno.Ne bih ga kupio ni za kakve pare.Nije bolje niti sa ostalim proizvodima.Ja se spremam imati malo janjaca, kokoši, piliča, koju kozu, proizvoditi pekmez i đemove na starinski način i to sve ručno , onako kako su radile naše bake na selu, bez ikakvih konzervansa.Također imam i veliki vrt pa ću praviti i kiselinu kao što su krastavci, paprika, cikla i.t.d. ali u malim količinama dok vidim što će ići najbolje.Primam svaki dobar savjet.


Pozdrav trecedoba!

Evo možda ti mogu malo pomoći, sad sam se sjetio da sam u Plodovima zemlje prije tjedan/dva vidio neki prilog o udruzi malih poljoprivrednih proizvođača s područja Zagorja. Nadam se da sam dobro zapamtio da si iz Zagorja?
Anyway, klikni na http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=205 ,mislim da bi emisija trebala biti ova zadnja, od 24.01.2010 ili najdalje 17.01.2010. Zapamtio sam te nekako na onom threadu o kozama pošto i sam mislim nabaviti 2 za početak. Ali, o tom potom... Nisam još ni kuću izgradil :))

Svakako bih preporučio "Plodove zemlje", HRT 1, nedjeljom oko 12:30h.
Čitamo se !!
 
T

trecedoba

Guest
Oprosti što Ti odgovaram sa malim zakašnjenjem, ali bio sam malo okolo po Hrvatskoj da vidim stada ovaca i ostalo.Gledao sam tu emisiju o kojoj govoriš.To je sve jako lijepo i dobro zamišljeno.Samo ne znam kako će to funkcionirati.Največi problem je naplata.Ti njima daš svoje proizvode i oni ih prodaju po tvojim cijenama.Za uzvrat Ti njima plačaš godišnju članarinu u jednom određenom iznosu.Ali, Tebi NITKO ne garantira da će tvoje proizvode i prodati.Pa odakle će ti onda platiti proizvod ako ga nisu prodali.Ti si svoju članarinu godišnju uplatio, i oni su sigurno na dobitku.Mislim da se ja nikada ne bih upustio u tako nešto.Radije bih svoje proizvode ponudio gospodarstvu koje ima i registriran seoski turizam, ili bar iznajmljivanje soba u seoskom domačinstvu.
Garantiram Ti da bi tako lakše prodao svoju robu, ne bi dugo čekao na novac, a usto ne moraš plačati nikakvu članarinu.Jer, što Ti dobivaš plačanjem te članarine.Po meni ništa.Ako sam u krivu, neka me netko demantira.
Ja ču osobno otvoriti seroski turizam i pokušati prodavati sve što se proizvede na selu, pa ako treba i sa proizvođačima sa strane.Još ču malo promisliti na koji naćin to najbolje napraviti, ali nekih ideja več imam, a usto imam i i iskustva u turizmu skoro 40 godina, pa valjda nekoga vraga i znam.
Pozdrav svima i puno uspjeha u proizvodnji i jednoj normalnoj zaradi.
 
O

Oldtimer

Guest
Da se i ja malo uključim u raspravu, ja imam farmu od 40-tak koza već sedmu godinu, sanska pasmina za mlijeko i otkup od strane "Vindije" Varaždin. Cijena mlijeka je takva kakva je, plačanje od sztrane "Vindije" sa naj,manje 2 mjeseca zakašnjenja, ali poslije redovito Poticaj od države, za sada je ali se to bude ukinulo, a i taj kaj je je sa zakašnjenjem od nekoliko mjeseci. To je za mlijeko.
Što se tiče samih jarića za prodaju, njima je cijena oko 20 kn/kg žive vage (kod nas), e sad, svi jarići se jare od nove godine do drugog mjeseca, i dok je tržište zasićeno, pada im i cijena po kg. Oko Božića nitko ne pita za cijenu, ali tada jarića nema, ima uvoz sa Novog Zelanda po 63 kn/kg.
Što se tiče nabavke samih jarića ili osnovnog stada, moj ti je savjet, a netko je to već i napomenul, nabavi mlade jarice, koje su odvojene od sisa i od njih napravi osnovno stado za sebe. Jarići i koze sa markicama ne daju više mlijeka od onih bez markica. Mlade jarice stare od mjesec do dva, a koji sami jedu, možeš nabaviti od 100 - 200 kuna po komadu, veće, one za klanje od 20-tak kg za 400 - 500 kuna, većinom po 800 - 1000 kn.
Koje god uzmeš, moraš računati na eventualnu smrtnost i to maldih jarića i koza koje se ojare, i nakon dan dva samo padne i ugine. To ti neče reči nitko, ni jednome kozaru nikada nije uginula ni jedna koza, ni jedan jarić, zašto ???? Zato što to nije istina, ugibaju svima, nekome više, nekome manje. Dok se nisam počeo baviti kozarstvom, mislio sam da lažu samo ribiči, a ribiči su sitna riba prema kozarima. Da dodam još i da ti malo tko bude rekao istininu za neki problem kako se da riješiti.
U Međimurju je razvijeno govedarstvo i svinjogojstvo i veterinari znaju jako malo o kozama, osim teorije koju su naučili u školama. Iz vlastitog iskustva, a na vlastitim greškama se uči mada je to najskuplja varijanta, prije 7 godina, ostali smo bez posla, prodao sam jedan auto pokupili kredite po raznoraznim bankama (savjet: ako misliš ići sa nekim kreditnim linijama, zaboravi sve, rate kredita ti pojedu svu zaradu, meni su ostali krediti još za cca 15-tak mjeseci i nadam se da to budem preživio), kupil koze i pribor i zapoćeli sa prodajom mlijeka "Vindiji". Zapoćeo sam sa 57 dojnih koza koje u po rodovnicima imale od 3 do 5 godina. Te rodovnike si je vlasnik ostavio kod sebe zbog prenosa, a ja sam morao vaditi druge rodovnike i platiti ih. Po tim drugim rodovnicima koze su imale nekoliko godina više. Bile su stare od 7 - 10 godina (poslije sam čuo kako je taj tip radio i koliko je ljudi prošlo kao i ja). Selekcijska služba nije imala pojma kako se to dogodilo (oni i inače nemaju pojma o ničemu).
Počelo je jarenje, ojarilo se njih 79, nakon mjesec dana je počelo. U kratkom roku sam ostao bez 68 komada, jednostavno su se rušili i ugibali. Veterinari su odnijeli hrpu para i nisu znali od čega je to.
Nikoga ne odvračam od kozarstva, ali prilikom izrade nekog financijskog plana, sve to treba uzeti u obzir. Prije dvije godine kukuruz je bio po 2,40 kn/kg, bala sijena po 35 kn (mala).
 
Na vrh