• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pšenica 2021./2022.

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,593
Moš mislit kak ju bum toliko platil pa mi divljać napravi dar mar ima video u temi.Šteta 90% a oni kažu od 60 do 80%
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,890
Jel netko vozio pšenicu u Podravku?
Navodno da se ne obračunava ulazni kalo?!....jel ima neki drugi da se uzme ili nam to nekaj govori.
Kakvo je stanje po tome diljem lepe naše?
Do sad su svi uzimali najmanje 1%ulaznog kala a neki i primjese bez mjerenja, troškova silosa itd.
??
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,576
Mlin kod mene ne uzima ulazni kalo. Odbijaju primjese preko 2%
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,336
Jel netko vozio pšenicu u Podravku?
Navodno da se ne obračunava ulazni kalo?!....jel ima neki drugi da se uzme ili nam to nekaj govori.
Kakvo je stanje po tome diljem lepe naše?
Do sad su svi uzimali najmanje 1%ulaznog kala a neki i primjese bez mjerenja, troškova silosa itd.
??
Ima kod nas svega, i trošak uzimanja uzorka, primjese itd... ja s kim radim trošak je samo ulazni kalo 1%.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,336
Ništa, samo 1% ulaz trošak, ništa ostalo, sušenje jedino ako tko doveze vlažno...
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,890
@Tommy
Ako je sve unutar standarda i ako rade po hr pravilniku ne uzima se ništa primjesa a to je 2% crnih a ukupno 5% s bijelim.
Ako je neuredan usjev s time i kombajn ode to preko 5%.
Koliko znam da se lom u pšenici ne mjeri.

@ApAgro
Kako ti se pokazala Tikataka?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,336
Sipala je manje malo možda 100-200 kila od Kraljice, proteini kod mene 12, kod strike sa dvije prihrane 9, tako da ono li la. Najbolja mi je bila Anica, a na jesen idem i na Rwa sortiment.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,576
@markach Moja je imala 2% primjese tak da mi ništ nije uzel. Kolega kojem sam vozil je imal 5% pa su mu uzeli 3%. Ali to je bila isključivo bijela primjesa - lom, jer pšenica je bila čista.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,890
@ApAgro
Neznam kaj planiraš od Rwa sortimenta ....imao sam Obiwan i super se pokazal s prinosom čak i protein je 11,7 a Hl 80,0
Imao sam i Tikataku i planiram joj uz Kraljicu dati veće površine, proteini su bili od 12 do 14,7 s time da je možda bilo izmiješanog Obiwana pa je kvarilo prosijek koji je bio 13.34 proteina .
Nisam ove godine radio 3prihranu...
S obzirom na cijenovni rang bolje je imat veći prinos nek proteine koji su premalo plaćeni!
I kod mene pa i kod Matije Kraljica je u više navrata dala visoku 1klasu a i 8t....tak nakon svega opet čovjek nije pametan. Vjerujem da je tako da nekim zemljama se ne isplati zjb sa sortom koja daje protein a ne neki prinos, kojeg neka druga može nadoknaditi.

@Tommy
Kod nas analizu radi Croatiakontrola i uvijek je unutar standarda to jest crna primjesa oko 1% a bijela oko 3% (e, tu ulazi i lom kod pšenice), pa to je negdje oko 4% i otkupljivač ne uzme ništa.
Tako da ti kolegi nisu smjeli uzet ništa.
I onih 1% je puno pa plus koja primjesa....kradu kako mogu neki, treba taj isti uzorak uzet dat nekome da napravi analizu pa im bacit pod nos....a nek usput razmisli o inspekciji dok čekaju analizu.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,336
Planiram Sofru i Obiwan i ostavio sam nešto svoje ta doradu, a budala nisam zapisao jel na toj zemlji bila Tika taka ili Anica. Pšenica je izgledala bolje nego što je dala, ne znam gdje sam pogriješio. Doduše mora se reć da nije bila predsjetvena gnojidva, a drugu prihranu sam totalno promašio s kišom. Sa proteinima više ne znam kaj da napravim.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,544
Koliko vidim u pokusima RWA Izalco ubija proteine, kažem kod mene dala 17 na jednoj prikolici, no nije s prinosom u vrhu baš.
Kod Sofru mislim da se nebuš usrećio s proteinima ali na vašim zemljama mislim da bude laganih 5t po jutru.
I kad pogledaš bolje je 5t po 2kn nego 4t po 2.20.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Zato sam ja rekao da se ostavljam proteina i drkarenja, Sofru, Obiwan ili Basilio, uz pristojnu gnojidbu daju ekstra rezultate, Sofru je kod nekih dao ove godine i 10.5t/ha.

Hebeš 15% proteina i 6.5-7t/ha kad možeš imati 9t/ha 2. klase čak i druge ako kiša ne omane kao ove godine u prihrani pa KAN stoji 2 thedna bez kiše.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Moglo bi biti zanimljivo, prije 2 - 3 dana sam slušao da će se ići s apelom na ministarstvo da se nešto napravi oko ovoga i vidi vraga, stvarno taj HPK neki k radi. E sada je samo pitanje koliko će to biti izdogovarano.

 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,544
Je, što sad, dio obračuna napravljen jučer, dio danas idem radit, jedino ako ih se natjera da isplate razliku.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,694
Evo i kod mene pobrana pšenica.....makar me nema doma.
Oko 6 tona na 2 rali, kraljica i lorena. Još ne znam protein , al mislim da ne bude ni bitno, zanima me kolka je razlika s obzirom na reduciranu gnojidbu
 

Najnoviji postovi

Na vrh