Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivreda > Ostale grane poljoprivrede Poljoprivreda: Budućnost Malih Farmi
Ostale grane poljoprivrede Ostale grane poljoprivrede koje nisu obuhvaćene postojećim kategorijama.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 01-11-09, 13:33   #1
izbor
Gost

Početno Poljoprivreda: Budućnost Malih Farmi

Kroz stoljeća, ekonomisti iz kapitalističkih i socijalističkih zemalja samouvjereno i oduševljeno predviđaju izumiranje malih obiteljskih farmi.

Male poljoprivrednike, farmere po konvencionalnoj mudrosti očekuje isto ono što je zadesilo i dinosauruse.

Milijarde ljudi su bez hrane jer su im industrijske monokulture otele sredstva za život, poljoprivredu i pravo na hranu kroz odluke globalnog kapitala donešene iza zatvorenih vrata.

Po modernoj poljoprivrednoj nauci i politici, mala poljoprivredna imanja nisu iskoristiva, produktivna i efikasna.

Međutim, u stvarnosti, potpuno suprotno od uvriježenih mišljenja koja su nam usadili u glave, male farme su multi-funkcionalne, produktivnije i efikasnije od velikih farmi, te više doprinose ekonomskom razvoju od velikih poljoprivrednih imanja.

Mali poljoprivrednici bolje upravljaju prirodnim resursima, održavaju bioraznolikost i sigurno čuvaju budućnost održivosti poljoprivredne proizvodnje.

Iznureni industrijalizacijom, građani su sada gladni tradicionalnih metoda proizvodnje i raznolikosti u hranidbenom sustavu.

Ako su male farme vrijedne očuvanja, ako doista model malih farmi ruralnog razvoja ima više smisla od onog velikih razmjera, mehaniziranog, kemijski intenzivnog, dominiranog modelom velikih multinacionalnih korporacija iz kojeg su prave društvene potrebe i vrijednosti isključene kroz "biznis kao i uobičajeno", onda je stigao trenutak za akciju.

Opširnije:

Agrikultura: Bolja Vremena Za Male Farmere I Poljoprivrednike

.
  Odgovori s citatom

Nepročitano 11-01-10, 18:37   #2
nasafarma
Regularni Član

Član foruma od: 22.01.2009
nasafarma je na dobrom putu
Početno Re: Poljoprivreda: Budućnost Malih Farmi

nisam ranije zapazio ovu temu, a i vidim da nema zainteresiranih za raspravu, ali morao sam komentirati da se apsolutno slažem,proizvodi malih farmi, bilo da su u potpunosti ekološki ili da bar mogu proči pod pojam "domača hrana" imaju budučnost ( a i sadašnjost). Ja živim na takvoj farmi, proizvodim sir i interes jo velik. Glavni razlog zašto moji kupci kupuju moj sir je zato što nije industriski. Spremni su platiti puno veću cijenu. npr. Vindijin kozji polutvrdi sir prošle (ili predprošle)godine dobio je zlatnu medalju na evropskom natjecanju i košta cca 90-tak. kuna po kili, kuhani kozji sir proizveden na nekom domačinstvu košta cca 120-tak kn. Stim da bi kuhani sir trebao imati puno manju cijenu od polutvrdog sira kojeg tipa vindijinog sira.
nasafarma je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 11-01-10, 19:41   #3
daniels
Super Uvaženi Član

daniels avatar

Član foruma od: 17.02.2009
daniels će uskoro postati poznatdaniels će uskoro postati poznat

da samo razlika između tvog i vindijinog je ogromna.
tvoj ima neki miris i okus.a ne da imaš nekaj u ustima i žvačeš.
i meni su govorili daj pajcekima startera niš im nebu,o.k slušal sam ljude kaj mi savjetuju al odlućil sam riskirat pa kaj bude.išel sam sa manjom količinom da vidim kaj se bude događalo.

bit je da su jeli i ljudi koji ne jedu odojka radi nekog mirisa koji ima a moji ga nemaju.i plačali po večoj cijeni nego kaj je bil u konzumu,bili,lidlu,i kod mene nemre kupit pola odojka ili 2-3 kile.
ljudi zadovoljni žele i dalje uzimat ali moraju bit "domači."

meni dobro sam ovu godinu pokril troškove,moje mi đabe.s tim da mi ostalo hrane za dalje koju nemoram kupovat,6 mladih ženki koje ovu godinu neču morat kupit,več sam hranit i pripustit.

je problem nama malima plasirat robu al ono kaj prodam i naplatim.
sve je više ljudi koji žele i ne žale platit koju kunu više sam da znaju kaj jedu,da to ima miris,okus,neki prirodan oblik.
daniels je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-01-10, 15:07   #4
nasafarma
Regularni Član

Član foruma od: 22.01.2009
nasafarma je na dobrom putu

je slažem se, tak da mali seljak nebu propal (osim ak ga ne pokopaju krediti)
nasafarma je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 13-01-10, 19:52   #5
kikic MF
Super Uvaženi Član

Član foruma od: 06.07.2008
kikic MF je na dobrom putu

i ja to podržavam i slažem se s vama.

činjenica da mali domači proizvođači imaju jako kavlitetnu robu, dok je uvoznički lobi jako velik, pa čak i za velike proizvođače.
mali farmeri bi mogli opstati koji nisu u kreditima prevelikima.
ja osobno nisam pod kreditom, ali me stiščeju da moram ič u pdv, a to mi se vidi gubitak velikog novca. neznam nisam baš upučen u to, al o tome ima druga tema da se nejde off.
i mali farmeri moraju opstati jer ih ima jako puno, a nezaposlenost je svakim danom sve veča.
male farme probadaju svakim danom sve više. a tim daljnim nastavkom u budučnosti su upitne i veće farme.
oni koji i imaju volju i neke uvjete za rad na maloj farmi nemogu prosperirat a da se ne zaduže. malom farmeru je jako jako teško u usporedbi s nekom malo večom farmom koja kolko tolko može izdržat al i one su več upitne.
treba dat podršku manjim farmama da se uzdignu i da opstaneju jer ljudi su siromašni a večim farmama
Nepročitano 13-01-10, 20:25   #6
daniels
Super Uvaženi Član

daniels avatar

ja sam to gledal ovak. jedan pajcek cca 150kg je oko 2000kn.za moju obitelj cca 3mjeseca mesine.a ak kupujem meso
3 mjeseca mi je cca 4500kn.al znači sve kobasice,špeka suhog itd.
pa ispad 4500x4=18000kn/godišnje. ili pajcek 4x2000=8000.
s tim da odojke ne kupujem več imam svoje svaki da mi pojede 1000kn hrane,da dođe na 150kg.
količinu koju držim i mislim držat sad mogu prodat i da imam domaču kvalitetu.
tak da mi država i njihovi planovi,programi ne trebaju niti me zanimaju.

ak je naša domača hrana i "skuplja" u konačnici je jeftinja.i kak god da računam ja sam opet u plusu.
kak sam več pisal kod mene nemre kupit 2-3kg več mora cijelog odojka,prase.al kad ljudi shvate ovo gore nama malima bude dobro.
Nepročitano 17-01-10, 14:56   #7
snupy
Aktivni Član

snupy avatar

Član foruma od: 07.12.2008
snupy je na dobrom putu

ova tvoja kalkulacija ima smisla ako ne računaš struju ,vodu ,veterinara, mirovinsko ,socijalno ,itd. probaj sve zbrojit pa češ vidjet kolko moraš prodat da bi tvoja familija preživjela .
snupy je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 17-01-10, 18:02   #8
korisnik2408
Gost

Moje je misljenje da ce male farme opstati. Ako pogledamo malo u proslost vidjecemo da je pokusaja unistavanja malih proizvodjaca. Neposredno poslije 2. svjetskog rata nasa poljoprivreda je bila pod ruskim utjecajem. Cak se odredjivalo koja ce se kultura sijati, nakon toga je uslijedilo formiranje seljackih radnih zadruga u koje su ljude tjerali, pa metenje tavana. Danas se to isto radi, ali sofisticiranim metodama. Na primjer nasi politicari i "poljoprivredni strucnjaci" cesto znaju reci kako su nasi poljoprivredni proizvodjaci premali da bi bili konkurentni. Ti isti politicari i "strucnjaci" su 90-tih godina proslog stoljeca govorili kako PIK-ovi trebaju propasti jer su to socijalisticki mastodonti, a buducnost je u malim firmama. Bilo bi dobro da se dogovore sa sobom da li im treba veliki ili mali.
  Odgovori s citatom
Nepročitano 17-01-10, 19:04   #9
daniels
Super Uvaženi Član

daniels avatar

gle ja sam počel od gole nule livada i bez kune u đepu.
računica evo ispravite me svi ako grješim.
u mesnici mjesečno 1500kn al kupujem sve,mljeveno,krmiči,kobasice suho.
1pajcek cca 150kg da ga kupim 2000kn.
jedan pajcak da dođe na 150kg da me dođe 1000kn,a meni ih treba 5godišnje je 5000kn ili uštedil 13000kn.

s tim da ih nisam kupoval več samo prasice koje sam plačal 1600kn.dala 10 malih, njezin trošak ukupni mi je 2500kn,
s njom u škrinju ili da sam kupoval meso 4500kn znači ispada +2000kn.i mali gratis.
10 malih da dođu na 150kg da svaki ima trošak 1000kn(hrana,struja,veterinar...)vodu imam svoju.=10000kn
a to sve mogu radit uz posao meni je još uvjek to dodatna djelatnost.nadam se ne još predugo.
naravno da bi živel od toga trebal bi veču količinu bar 50 velikih i 100 kom odojaka godišnje, meni u konačnici da ostane 50tkn + meso koje ne kupujem ja sretan.
kao mali proizvođač ak se tak mogu nazvt ne bojim se za opstanak.ako ništa drugo nemoram se bojat jel ču imat kaj jest.
veliki proizvođači se moraju bojat jel ak ti netko odveze 100,200 ili više komada svinja cca 200tkn i plati ti za 2,3 ili više mjeseci ili te tjera na kompenzaciju a ti svaki mjesec plati državi i ostalima a tu količinu da bi imal moral si dić i kredit koji treba vračat.
a mali ak je i malo ozbiljan mjesečno može prodat 4-5 velikih i 5 odojaka plati sve na vrjeme i niko ga ne dira.a meni je upravo to cilj postić.
ispravite me ako griješim u računu ili svom nekom razmišljanju.
Nepročitano 17-01-10, 19:19   #10
saran2806
Gost

kad tako uzgojis svinje da budu oko 200 kg jednogodisnjake to se lako proda jer sve vise ljudi traze zrelo meso za preradu a cijena koju dobijes je ista kao za svinje 1 klase ako ne i veca uvijek se nadje neki prijatelj, kolega s posla ili netko treci da bi kupio domacu svijnu od nekoga koga pozna a ti sa tom zaradom otplatis sva davanja za sve svinje, npr 10 kom 6-7 prodas 3 ostavis sebi za preradu moras jos i zaraditi a to mozes sve obaviti kao dodatnu djelatnost uz posao
  Odgovori s citatom
Odgovori

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Slične teme
Tema Začetnik teme Forum Odgovora Posljednja poruka
Budućnost proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj Kordunas Mljekarstvo 54 28-12-13 18:30
FILM ! Budućnost hrane Ivan01 Svatara 15 19-02-13 08:49
Izložba malih životinja breskvar Peradarstvo 12 30-03-12 22:10
Nova Valtra ANT gleda u budućnost zvona9 Valtra 11 03-03-11 21:17

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 13:13.