Vi ste ovdje: Poljoprivredni Forum > Poljoprivredna mehanizacija > Kombajni i berači Kombajn claas columbus
Kombajni i berači Sve o kombajnima, mašinama za žetvu raznih žitarica, uljane repice, soje, graha, graška i sl.

Odgovori
Alati teme Način prikaza
Nepročitano 26-07-18, 09:20   #11
Satyagraha
Početnik

Član foruma od: 03.05.2015
Satyagraha je na dobrom putu
Početno Re: Kombajn claas columbus

Pozdrav svima još jednom i hvala antolo zmaju na odgovoru!
Evo ni mene nije bilo neko vrijeme, jer smo baš završavali žetvu itd. Ma u međuvremenu sam skužio koji su najveći problemi, jer sam ove godine odradio najviše remonta po kombajnu (ovo mu je treća godina kod mene), a i najviše kosio s njime. Nije bilo do sita i vjetra, već je do toga što mi ne valja prva brzina (tj. ispada mi iz te brzine), pa onda u drugoj najsporijoj mogu kosit npr. ječam da bude koliko toliko čisto, ali ne mogu ove visoke pšenice i pir, jer unutra nabaca svega i zagušuje ga, ne uspije izvršiti kako treba i još prosipa straga. Osim toga, netko je od prethodnih vlasnika tko zna koliko dugo držao kombajn vani na kiši, pa je lađa prohrđala na velikom dijelu i tu je isto ispadalo, a ni platna na početku nisu dobro stavljena jer je to netko improvizirao bezveze.

Što se tiče četverostrukog remenja, već se malo potrošilo, pa je sad bolje, a još mi je u žetvi pukao i onaj remen od pogona kose, pa sam i njega mijenjao, sad su mi ostala još samo dva remena na cijelom stroju koja nisu nova, to ću preko zime. Inače, ne sviđa mi se kako radi čitav dio prije bubnja i korpe,ima niz problema, to ću sad na jesen sve poskidat, rastavit, razradit, povarit limove, ispjeskarit, ponovno obojat i ima da bude stroj kao novi... Prije sam ga mislio prodavati i naći Claas Compact 20, al ove godine sam na 3-4 njive jedva ušao i s ovim, pa mi se čini da je šteta koliko je truda već uloženo u stroj da se dovede u prihvatljivo stanje da ga sad prodajem, jer ne bi mogao vratit uloženo, a i bilo koji drugi bi mi bio prevelik.
Drago mi je da Columbusi još voze i rade (nakon pedesetak godina ) i btw ima li tko od vas bivših vlasnika Columbusovih dijelova za prodaju?
Satyagraha je odsutan   Odgovori s citatom

Nepročitano 03-08-18, 21:31   #12
ivanz
Super Uvaženi Član

ivanz avatar

Član foruma od: 29.12.2010
ivanz je nebrušeni draguljivanz je nebrušeni draguljivanz je nebrušeni draguljivanz je nebrušeni dragulj

Gdje si kupio kombajn?? Mozda je moj kod tebe?

Meni je vrsio odlicno, bolje od drugih kombajna, ima rezano sito, i doslovno se poslije njega moglo sijati i nije rasipao.....isto je iskakao iz prve brzine.....to je bila greska al isao je u drugoj, ako je jaci usjev, malo manje uhvatim hederom.....
ivanz je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 04-08-18, 21:58   #13
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Član foruma od: 09.11.2011
DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima

idem gledat columbusa drugi tjedan, di moram zabit glavu da vidim jel valja il ne...
inače, tudum sam za kombajne...
Nepročitano 04-08-18, 22:07   #14
ivanz
Super Uvaženi Član

ivanz avatar

ivanz je nebrušeni draguljivanz je nebrušeni draguljivanz je nebrušeni draguljivanz je nebrušeni dragulj

Kao i svaki kombajn samo taj je iz 60 i neke godine i jos pocincan, ipak je to claas.....

Gledaj da je dizel motor, original je perkins sa 42ks 1800cc i radi na 3000 obrtaja....

Za motor djelova ima, nisu bas jeftini......

Prije idi pogledati fahr m600, ima ih dobrih po oglasnicima, nije velik, kosa 220cm, al mislim da vise uradi od columbusa i djelovi su dostupniji, motor deutz 3 cilindra ko torpedo 45 ili 48.....zracno hladenje
Nepročitano 04-08-18, 22:20   #15
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

DARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svimaDARIJUS je ime poznato svima

ovaj mi je na 3 km od kuće, ali ima bubin motor benzinac...
kolko to troši po jutru i kolko mu treba da pobere tu površinu?
i jel mu moguće zamjenit motor za dizelaša?
Nepročitano 05-08-18, 12:04   #16
ivanz
Super Uvaženi Član

ivanz avatar

To ti je dobro, jer ti netreba transport....

Đuro 770 potrosi 9-11 litara na jutro, ovisno od usjeva i voznje do njive.....

Ovaj na benzin ce potrositi oko 12 litara, imao mali fahr m40, bio je ko nov, htio ga napraviti za grah, al odustao zbog slabog motora koji isto radi na 3000 obrtaja i ima 29ks, i dograđen regulator gasa koji kod opterecenja sam dodaje gas i neda preko 3000 obrtaja, jedina razlika u odnosu na bubin 1200cc motor.....

Moze se ugraditi dizel, al ima puno posla, ljudi su ugradivali od auta, golf i opel, al kako to radi, neznam, jer pvp pumpa nije predvidena za rad na kombajnu, jedino ugraditi motor od traktora, puno posla i dolazis do cifre da mozes kupiti kompletan fahr m600 i neraditi nista......gledaj da imas sto manje posla, jer svaka preinaka je dosta skupa......

Sa tim zahvatom od 180cm trebas oko 3 sata za jedno jutro......
Nepročitano 06-08-18, 14:55   #17
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

pa ak potroši 12 litri za 3 sata, hehe, pa to ne troši niš...meni je i tak više za gušt da si sam izvršim kad hoću i kak hoču nego da moram trčat na vure...
a i stari zmaj kad mi vrši (a moram i ja gore vreće vezat) treba vuru za ral...i više...a moraš ga čekat...načekavat...

gledal sam ga u nedjelju, na oko mi se čini baš zgodan i nije čak ni ofucan, sad bum si zel jednog kombajnera sa sobom da pregleda utrobu...i nadam se da bude to to...
jel 10 iljada kuna previše za njega dat?
Nepročitano 06-08-18, 20:46   #18
ivanz
Super Uvaženi Član

ivanz avatar

Sve ovisi koliko ce raditi i koliko ima uloga u njega.....columbusa sam otplatio prve godine, i đuru đakovica takoder jer je bilo posla.....kako sam prestao placati kombajn, veca je zarada, al bude tu i uloga, neki lezaj, remen, lanac itd.....

Meni je motor na kombajnu najbitniji, jer on je izvor problema, tako da gledaj da bude tip top....
Nepročitano 07-08-18, 22:50   #19
Satyagraha
Početnik

Član foruma od: 03.05.2015
Satyagraha je na dobrom putu

Eeeej Ivane zmaju - je to je tvoj Columbus! ja bi možda još prosipao na pola gasa da mi nisi onda rekao što treba

U međuvremenu je sprašio pšenice, ječma i pira koliko nikad nisam ni sanjao da hoće. Evo gledam Darijusa sad kako govori da kombajn kupuje za gušt i da si "sam izvrši kad hoće i kak hoće", s tim sam ciljem i ja kupovao... Ali prve godine vidjeli ljudi da sad ima kombajn u selu pa posijao još jedan, drugi, treći, pa u drugom selu isto. Pa krenulo to rast i onda od želje da uštedim na vremenu za žetvu natovario si još više posla.

E sad što se tiče kvalitete vršenja, i meni ječam dobro radi jer je nizak, ali kod nas ima dosta tih starih, visokih pšenica (za ilustraciju, bude visoka meni do vrata) i onda ako je hoćeš dobro izvršit u drugoj brzini moraš dignut kosu koliko god ide gore, pa slama ostaje bezveze po njivi, a treba ti da je zbaliraš. Ako spustiš kosu, onda ima puno primjese gore u bunkeru...Osim toga malo i prosipa tu na lađi gdje je trulo. Dobar je kombajn, znam da si i ti puno napravio po njemu, i ja sam poslije toga, al hoću ga dovest u red da bude najbolji što može biti (nakon pedeset godina), a vidim da ima još prostora za poboljšanja.

Darijus, 10 000 ti nije puno, čak ni za benzinca ako je u dobrom stanju, iako znam čovjeka kojemu je ovo treći boxer na tom stroju (to će prije bit do rukovanja, nego do motora). Perkinsov diesel koji je na njemu, išao je i na Tamiće, pa se i to da jeftino nabavit i sredit. Ivanz ti je već sve rekao, diesel bi bio bolji, međutim gledaj da imaš što manje posla prije prve žetve. Glavu ne možeš zabit nigdje naročito, treba gledat sve, vodi računa da nije baš ofucan, a najbolje bi vidio da si uz njega u žetvi. Nabaviš li ga za toliko koliko misliš dat, mislim da nemaš greške, jer sve i da ti se ne svidi, opet ga za toliko možeš prodat. Ove potrošne stvari (remenja, ležajevi, lanci i ploče na elevatorima) ti nisu uopće skupe.

Ako bi nečem baš trebao posvetit pozornost, to je da nema puno hrđe po njemu, jer ako ima, a stroj je pocinčan, to znači da nekog prije stvaaaaarno nije bilo briga i da ne možeš od njega onda puno očekivat. Inače, to ti je vrlo jednostavna spravica i to mu je također prednost, jer ako imaš barem osnovna znanja iz mehanike, sve ćeš na njemu znat sam napravit. Računaj samo da ćeš svake godine imat neki mali trošak, uvijek nešto još treba, ali svakako manje nego kad ti netko uslužno kosi. Ne boj se, Columbus ti je dobar stroj za male površine, teško možeš pogriješit.
Satyagraha je odsutan   Odgovori s citatom
Nepročitano 15-10-18, 19:14   #20
DARIJUS
Super Uvaženi Član

DARIJUS avatar

Kolumbus je danas uparkiran u sjenik, probno stavljen u pogon, sve radi, ne zvekeće niš...sad samo pričekat polovicu lipnja, pa bum znal kaj sam kupil...

Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja poruke
Ne možeš otvoriti novu temu
Ne možeš ostaviti odgovor
Ne možeš stavljati dodatke
Ne možeš uređivati svoje postove

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML kod je Isključeno

Skok na forum

Vremenska zona foruma je GMT +2. Vrijeme: 00:12.